מפגש שחולל אצלי שינוי- יעל טבח

המפגש עם תכנית ראשית והמדרשה

"אני מרגישה שניתן לי עוד חלק מעצמי, שעולמי הפנימי נהיה עשיר יותר, ושאני שלמה יותר" אומרת יעל טבח בעקבות שלוש שנות לימוד בתכנית ראשית במדרשה. מפגש שחולל שינוי.

 

המפגש שחולל אצלי שינוי לא היה מאורע נקודתי, אלא מפגש שנפרס על פני זמן רב, שלקחו בו חלק אנשים שונים. לפני שהתחלתי ללמוד בבר-אילן שמעתי על תכנית ראשית במדרשה שנועדה לבנות שלא למדו במסגרות דתיות בעבר. ההחלטה ללכת לתכנית הזאת, ולמלא את מכסת לימודי היהדות במדרשה ולא בקורסי היסוד, התגלתה כהחלטה בעלת השלכות שלא יכולתי לצפות מראש.

תכנית ראשית מזמנת מפגש בין אנשים שבאים מרקעים, תפיסות עולם ואמונות שונות. היא לא כופה, לא דורשת ממך להשתנות ולא מאשימה. ההזדמנות ללמוד על אורח חיים יהודי-אורתודוקסי במסגרת שלא מצפה מהמשתתפות בה להשתנות היא נדירה. אני באה מרקע מסורתי, ולכן חלק נכבד ממה שהוצג לא היה זר לי. מסיבה זו לא חשבתי שהלימודים ישפיעו עליי ברמה כזו.

העובדה שלא היה לי ידע מסודר בתחומים אליהם נחשפתי, אלא רק פיסות פיסות שליקטתי לאורך השנים, היא בעיני כישלון של מערכת החינוך. המחשבה שעד שלב זה בחיי לא לימדו אותי אם תקופת המשנה באה לפני תקופת הגאונים, מה קרה במאורעות ת"ח-ת"ט, ומי היה רבי מאיר בעל הנס, היא לא נתפסת. אני מרגישה שמה שקיבלתי בתכנית במובן מסוים הגיע לי כיהודייה. ידע והכרות עם ההיסטוריה של העם שלי, תקופות שהוא עבר, דמויות מפתח וטקסטים ששייכים לכל אחד מבני העם היהודי, ללא קשר לדרך החיים בה הוא בחר.

פגשתי חברות חדשות, נתקלתי בסיפורים אישיים מדהימים, ובדמויות מעוררות השראה. בלי להתבלבל במדרשה הוצגה בפניי תפיסת עולם ששונה מאלו שנתקלתי בהן עד כה. בצורה המכבדת ביותר, ובלי להתפשר הוצגו השקפות, מחשבות ודעות שהמפגש עמן היה מסעיר.

אחרי שלוש שנות לימודים במדרשה, אני מרגישה שהרעיונות שהוצגו בה השפיעו עליי בכל היבט של החיים: דיבור, מחשבה, התנהלות. בלי קשר לשאלה אם אימצתי אותם, עצם המפגש איתם היה דרמטי. אני מרגישה שניתן לי עוד חלק מעצמי, שעולמי הפנימי נהיה עשיר יותר, ושאני שלמה יותר.

הלימודים בשנים אלו רק פתחו את התיאבון לעוד. בעודי יוצאת מהמערה ועוזבת את בר אילן אני תוהה כיצד אמשיך למצוא את הזמן והראש להעמיק וללמוד עוד. אני מאמינה שהאוצרות שזכיתי בהם בלימודים יסייעו לי ויאירו את המשך דרכי.