משפחה, אקדמיה ומעורבות חברתית

שמי חנה הנדלר, בת 53 , ואני חובשת שלושה כובעים...

האחד, הוא המשפחה. אני אם ל - 10  ילדים בגילאי 32-11 וסבתא ל- 19 נכדים בגילאי ששה חודשים – 11 שנים. כובע זה הוא הראשון משום שהמשפחה היא מקור הכח שלי.

חנה הנדלרכובע שני הוא האקדמיה. אני בעלת תואר שלישי בספרות עברית. תחומי העיסוק שלי הם ספרות, חסידות, מדרש ותנ"ך. תפיסת עולמי המושפעת מתורת החסידות שאני עוסקת בה רבות גורסת כי העולם הוא אחדותי ואין בו "הפרדת רשויות", כיון שכך לימוד והוראה רב תחומיים מעשירים את תחומי הידע השונים ומאירים בהם זוויות מבט ייחודיות. בהרצאותי תוכלו לשמוע לעיתים קרובות על  הזיקה שבין תנ"ך וחסידות לבין ספרות.

הכובע השלישי, שהוא גם החדש שביניהם, הוא שותפות ב"מפעל" של בעלי, הקמת ישיבת הסדר חדשה בעיר רמלה. רמלה הינה עיר מעורבת שהציבור היהודי בה משווע לחיזוק רוחני בשל מורכבות  האוכלוסיה. לכן הקמת ישיבה במקום (דבר שלא היה עד כה) הוא חיוני. מתוך אמונה עמוקה במהלך זה, אנו מתעתדים בעז"ה לעבור להתגורר בזמן הקרוב בעיר מיוחדת זו.

על פניו, נראה כי כל תפקיד דורש את מקומו ואת משאב הכח שלו. אולם כאמור, אני מאמינה בשילוב בין התפקידים. זאת, לא רק כדי לשרוד בשלום את כל המטלות, אלא מתוך אותה אמונה עמוקה הרואה בחייו של האדם ובתפקידיו השונים מציאות הרמונית. לכל אדם תחומים רבים המעניינים אותו, וכיון שכך גם מעסיקים אותו. יש לתת מקום לכל אלה, שכן בדרך זו, מביא האדם את עצמו לידי ביטוי ומיצוי, ומשתמש בתבונה בכוחות אשר ניתנו לו במתת אלוקים. הכיוונים השונים, אינם נוגדים זה את זה, אלא מעצימים אחד את השני.

אני זוכה ללמד במדרשה מזה שמונה שנים קורסים העוסקים בתורת החסידות ובספור החסידי, במדרש, בזיקה בין תנ"ך לספרות. והשנה ניתן גם קורס חדש העוסק בסיפורי משפחה בתנ"ך. האווירה הלימודית במדרשה מאוד מיוחדת.  הרצון העז של השומעות ללמוד להחכים וגם ליישם את הנלמד, הקשר האישי והבלתי אמצעי עם השומעות, והצד הניהולי והארגוני יוצרים מארג יוצא דופן.

ימי ההוראה שלי במדרשה אינם רק ימי עבודה, אלא ימים של סיפוק והטענת מצברים שכן מתקיים  בהם (ובגדול) "מכל מלמדי השכלתי ומתלמידי יותר מכולם".